לחצו להתקשרות:

פטריה ואגינאלית בנרתיק

פטריה בואגינה היא אחת התופעות הפחות נעימות – ולמרבה הצער גם היותר נפוצות: 3 מכל 4 נשים יסבלו לפחות פעם אחת בחייהן מהנוכחות של קנדידה אלביקנס בנרתיק, ומתופעות הלוואי המציקות והמבוכה שכרוכה במצב זה, ואצל כל אישה חמישית הבעיה עלולה לחזור שוב ושוב.

המקור למידע אובייקטיבי ברשת
התאמה מקצועית עבורך לנותני שירות מתאימים
בדיקת איכות של נותני שירות

איך מגיעה קנדידה לנרתיק?

הימצאות קנדידה בנרתיק היא כמעט תמיד תוצאה של נוכחות מוגברת של פטריית שמר זו במקומות נוספים בגוף ובפרט במעיים (אם כי במקרים מסוימים פטריה נרתיקית נוצרת כתוצאה מהדבקה ממקור חיצוני, ואז הקנדידה פוגעת בעיקר בואגינה).

כדאי לדעת שאצל כל אדם ישנה כמות מסוימת של קנדידה במעיים. כל עוד הכמות קטנה ומערכת העיכול ומערכת החיסון מתפקדות היטב, החיידקים הידידותיים שבמעיים מוודאים שהקנדידה לא תצא משם ותגיע לאיברים אחרים. אם לעומת זאת כמות הקנדידה גדלה (למשל בגלל תזונה לא מאוזנת שכולל פחמימות ריקות רבות או המון סוכר), או שאוכלוסיית החיידקים הידידותיים מצטמצמת (למשל בעקבות לקיחת אנטיביוטיקה), האיזון הטבעי מופר, והקנדידה שכוחה רב יותר עלולה לפרוץ את דפנות המעיים ודרך הדם להגיע לאיברים אחרים ובהם הנרתיק.

תקופה רגישה במיוחד להתרבות קנדידה בנרתיק היא הריון, וזאת בגלל שבשכבת העור העליונה של הנרתיק ישנה כמות גדולה של גליקוגן, שמהווה חומר מזין עבור פטריות. גם גלולות למניעת הריון גורמות לעלייה בכמות הגליקוגן בנרתיק, ועל כן מאפשרות את התרבות הקנדידה.

הסימפטומים של פטריה ואגינלית

קנדידה ואגינלית גורמת להפרשות צמיגיות לבנות מהנרתיק, לריח רע שבוקע מהפות ולגירוד. החמרה של המצב עלולה לבוא לידי ביטוי בתחושת צריבה וכאבים בנרתיק וכן כאבים במהלך יחסי מין ואפילו כשמנגבים את הואגינה.

קנדידה בדרכי השתן

פטריה בפות עלולה להתפשט גם אל דרכי השתן (ולהיפך).
אישה אשר סובלת מנוכחות קנדידה בדרכי השתן תחוש צריבה בזמן מתן השתן, וכן תרגיש צורך ללכת לשירותים לעתים קרובות. לעתים עלולות להיווצר דלקות חוזרות ונשנות בדרכי השתן.

פטריה על הפין

כפי שאצל הנשים הקנדידה עלולה לנדוד מהמעיים אל הנרתיק, כך אצל גברים עלולה הפטריה להתפשט אל איבר המין הגברי.
קנדידה באיבר הגברי גורמת בעיקר לדלקת בעטרת הפין. הסימפטומים של הדלקת הם גרד עז, אדמומיות והפרשות חריגות. בנוסף קנדידה על הפין עלולה להוביל לכאבים בזמן מתן שתן.

אבחון פטריה נרתיקית

הסימפטומים השונים של פטריה ואגינלית הם גם תופעות לוואי של מצבים רפואיים אחרים ובפרט זיהום כתוצאה מחיידקים וטפיל בשם טריכומונס.
על-מנת לקבל את הטיפול המתאים לא רק בסימפטומים אלא גם במקור הבעיה, חשוב לאבחן במדויק האם אכן ישנה פטריה נרתיקית.
את קיומה של קנדידה בואגינה מוודאים באמצעות משטח שנלקח מהאזור.

איך אפשר לטפל בקנדידה נרתיקית?

במקרים של קנדידה נרתיקית הטיפול כולל 2 מרכיבים: הפחתת תופעות הלוואי הבלתי נעימות בנרתיק והפחתת כמות הקנדידה בגוף באופן כללי.
על-מנת להקל על הגרד בנרתיק ועל תחושת הצריבה, וכן להפחית את ההפרשות הלא נעימות, ניתן להשתמש במשחה ואגינלית אנטי פטרייתית. ישנם גם נרות שמחסלים פטריות וכדורים נגד קנדידה (נרות וכדורים מחייבים מרשם רופא).

על-מנת למנוע מצב שבו הקנדידה חוזרת לנרתיק שוב ושוב, כדאי לטפל לא רק בסימפטומים אלא גם במקור הבעיה. המפתח הוא שינוי תזונה, צמחי מרפא עשויים לעזור גם הם ובנוסף ניתן להיעזר במטפלים ברפואה אלטרנטיבית בשיטות כמו נטורופתיה או הומאופתיה.