לחצו להתקשרות:

קנדידה בחלל הפה והלשון

אחד האזורים בגוף שהכי חשוף לפגיעה של קנדידה הוא חלל הפה, שכולל כמובן גם את הלשון והחניכיים. עוד איבר באזור שעלולה להתיישב בו אותה פטריה עקשנית ומזיקה הוא האף.

ברוב המקרים הקנדידה מגיעה אל האף, חלל הפה, הלשון או החניכיים דרך בלוטות הלימפה, לאחר שהתרבתה מאוד במעיים ועל כן הצליחה לצאת מגבולות איבר זה. תופעות הלוואי שנגרמות בגלל פטריה זו הן בלתי נעימות עד מאוד ופוגמות באיכות החיים, ומומלץ לטפל בבעיה בהקדם ולא להתעלם ממנה בתקווה שתיעלם מעצמה.

המקור למידע אובייקטיבי ברשת
התאמה מקצועית עבורך לנותני שירות מתאימים
בדיקת איכות של נותני שירות

איך מגיעה קנדידה לפה או לאף?

קנדידה היא פטריית שמר שנמצאת אצל כל אדם, במעיים. מערכת עיכול תקינה ומערכת חיסון חזקה מצליחות לשמור על כמות נמוכה של קנדידה ובנוסף לשמר אותה בגבולות המעי, כך שהיא לא גורמת לנזקים.

כמות גדולה מדי של קנדידה במעיים גורמת קודם כל לכאבי בטן, גזים, שלשולים ועצירויות. תוצאה נוספת היא כמות גדולה של קנדידה בבלוטות לימפה ודרך מערכת הלימפה מגיעות פטריות גם אל חלל הפה והאף.

הגורמים להיווצרות קנדידה בפה והסימפטומים שלה

פטריה בפה עלולה להתיישב בחך, על הדפנות הפנימיות של הלחיים, בקצות השפתיים ועל הלשון. בהתאם למיקום המדויק של הקנדידה יסבול האדם מתופעות לוואי שונות וביניהן ריח רע מהפה, יובש, אפטות, כאב ועוד. כדאי לדעת שגם הרכב החיידקים בפה (שנקרא פלורה) משפיע על חומרת המצב: כשרמת החומציות בחלל הפה אינה תקינה, הפלורה הטבעית נפגעת ולא מסוגלת להילחם באותה קנדידה בפה. בין הגורמים להפרת האיזון החומצי: עישון, סוכריות, משקאות ממותקים (או עם ממתיקים מלאכותיים), אנטיביוטיקה, אכילת מזונות חומציים רבים והיגיינת פה לקויה.

עוד חשוב להדגיש כי פטריה בפה עלולה להיות מדבקת.

הסימפטומים של פטריה על הלשון

פטריה על הלשון באה לידי ביטוי בשכבה לבנה על הלשון. יחד עם זאת חשוב לזכור ששכבה כזו עלולה להיות תופעת לוואי גם של מצוקות רפואיות אחרות ובהן דלקת בלשון, גסטריטיס, זיהומים שמועברים במגע מיני או עישון, כך שזוהי לא הוכחה לקיומה של קנדידה בלשון.

אבחון מדויק מחייב בדיקת מעבדה של משטח לשון, ומומלצת גם בדיקת צואה כדי לבחון האם ישנה קנדידה בלשון בלבד או גם באזורים אחרים בגוף.

הסימפטומים העיקריים של הפטריה בלשון הם אפטות, סדקים בלשון וכאב.

קנדידה בחניכיים והסיכון לדלקת חמורה

פטריה בחניכיים עלולה להוביל לדלקת חניכיים – מצב שפוגע ברקמות הרכות של איבר רגיש זה ועלול בהיעדר טיפול נאות להחמיר ואף לגרום לאובדן שיניים.

קנדידה בחניכיים קשורה גם לריח רע מהפה, וכן עלולה לגרום להתפשטות נוספת של הפטרייה לאיברים אחרים.

הקשר בין סינוסיטיס לקנדידה

קנדידה באף גורמת במקרים מסוימים לתגובה חיסונית שבגללה עלול האדם לסבול מסינוסיטיס כרוני. במקרים כאלה אבחון שגוי עלול להחמיר את המצב, שכן בדרך כלל הטיפול בסינוסיטיס מבוסס על אנטיביוטיקה, אבל זו פוגעת גם בחיידקים הידידותיים שנלחמים בפטריות המזיקות – ועל כן הקנדידה רק תשגשג יותר (בגלל אותו אבחון שגוי שלא זיהה את קיומה של הפטריה).

איך מטפלים בקנדידה בפה ובלשון?

טיפול בקנדידה בחלל הפה, בלשון ובחניכיים מבוסס על משחות אנטי פטריתיות ושטיפות של חלל הפה כדי להבטיח היגיינה מקסימלית.

בנוסף חשוב להקפיד על תזונה שמבטיחה פלורת מעיים ופלורת פה אופטימליות, ובכל מקרה טיפול איכותי מבוסס על אבחון מדויק אצל אנשי מקצוע מנוסים בכל הקשור לקנדידה.

טיפול בקנדידה באף

מי שסובל מסינוסיטיס כרוני עקב הימצאות פטריה באף יכול להקל על התסמינים בעזרת ארומתרפיה וגם שטיפת הסינוסים במי מלח מפחיתה את תופעות הלוואי.

במקביל חשוב לטפל גם בגורמים שהובילו מלכתחילה להתרבות הקנדידה ויציאתה מגבולות המעי.