לחצו להתקשרות:
מאמרים קשורים

פטריית הקנדידה

מתוך כל סוגי פטריות שיש בטבע אחת המפורסמות ביותר היא הקנדידה, ולא לטובה: מדובר בפטריית שמר שנוטה להתיישב במקומות שונים בגוף האדם ולהזיק לו במגוון דרכים.

ישנם טיפולים אפקטיביים נגד קנדידה אולם מצד שני כדאי לדעת שמדובר בפטריה עקשנית שבמקרים רבים חוזרת להתנחל אצלנו גם לאחר שסולקה מהגוף.

המקור למידע אובייקטיבי ברשת
התאמה מקצועית עבורך לנותני שירות מתאימים
בדיקת איכות של נותני שירות

כיצד מגיעה הקנדידה אל גוף האדם?

פטריית הקנדידה נמצאת בגופו של כל אדם, אבל בכמות קטנה מאוד ורק במעיים, שם חיידקים ידידותיים מוודאים שהיא לא תתרבה ותתפשט.
הבעיה מתחילה כשאנחנו אוכלים מזון שמכיל כמות גדולה של קנדידה. במצב שכזה מופר האיזון הטבעי במעיים, ועלולות להיווצר בעיות רפואיות שונות.

מזונות כמוכרים ככאלה שעלולים להגביר את כמות הקנדידה בגוף הם חלב פרה ומוצריו, קמח לבן ומאכלים שמכילים אותו, שתייה מתוקה (כולל כזו המכילה ממתיקים מלאכותיים), מזון מתועש ואוכל שנשמר בתנאים של לחות גבוהה וחום רב שמהווים מצע אופטימלי לפטריות.

גורמים נוספים להיווצרות בעיות רפואיות עקב פטריות

במצב תקין החיידקים הידידותיים שבמעיים מונעים כאמור את התרבות הפטריות והתפשטותן לאיברים אחרים. בהתאם, פגיעה בתפקוד המעיים ומערכת עיכול שאינה תקינה לחלוטין עלולות אף הן להוביל להיווצרות בעיות רפואיות עקב הנוכחות של פטריות בגוף.

עישון הוא גורם סיכון בולט אחד, אנטיביוטיקה מאפשרת אף היא במקרים מסוימים התרבות של הקנדידה (בגלל שהיא פוגעת בחיידקים הידידותיים) וכך גם שימוש בסטרואידים (שמדכא חלק מהפעילות של המערכת החיסונית ומקשה עליה להילחם בקנדידה), סטרס ולחץ, מחלות של כלי הדם, סוכרת וטיפולים כימותרפיים.

כדאי לדעת שגם גלולות נגד היריון עלולות להוביל להתפרצות קנדידה בנרתיק (בגלל שהן מעלות בו את רמת הגליקוגן, שמהווה מזון עבור פטריות).

סוגי קנדידה

קנדידה היא למעשה קבוצה של מספר פטריות שמר. הנפוצה ביותר היא קנדידה אלביקנס ועוד זנים מוכרים הם קנדידה קרוסיי, קנדידה גלברטה וקנדידה רוגוסה. באופן עקרוני כל הקנדידות הן בעלות מאפיינים דומים למדי, כך שההתייחסות היא פשוט ל"קנדידה".

פטריות – לא רק אצל בנות המין היפה

אמנם קנדידה, ופטריות בכלל, מזוהות יותר עם נשים – אבל גברים לא חסינים בפני הפטריה. בפרט עלולים גברים לסבול מדלקת בעטרת הפין, שמהווה את אחד הסימפטומים הבולטים של הקנדידה ובאה לידי ביטוי בגירוד עז בעטרה של הפין, הפרשות חריגות מאיבר המין, כאבים במהלך הטלת שתן ואדמומיות באזור.
באופן כללי נוטות הפטריות מסוג קנדידה להתפשט אל חלל הפה והגרון, האף, האוזניים, שלפוחית השתן ואצל הנשים גם הנרתיק מועד לפורענות.

הסימפטומים העיקריים של הקנדידה

כמות חריגה של קנדידה במעיים מובילה להתססת פחמימות ובשל כך לכאבי בטן, קשיים ביציאות (עצירות או שלשול) ועוד. עוד תוצאה של התססת הקנדידה היא היווצרותם של למעלה מ-100 סוגי רעלנים (וביניהם גליוטוקסין, חומצה טרטרית ואצטאלדהיד), אשר מחלחלים אל מחוץ למעי ומועברים עם זרם הדם לאיברים שונים בגוף.

בכל מקום אליו מגיעים הרעלנים הם עלולים לגרום למצוקות רפואיות: פטריה בנרתיק גורמת להפרשות, דלקות, גירודים ובמקרה של פטריה וגינלית כרונית גם קושי להרות. קנדידה בשלפוחית השתן יוצרת דלקות כרוניות באיבר רגיש זה, פטריה באף מובילה לסינוסיטיס כרוני או קדחת השחת, ואילו קנדידה שמגיעה אל חלל הפה והגרון גורמת לפצעים בחניכיים, אפטות בפה ודלקות גרון.

בנוסף עלולות הפטריות לגרום לחולשה, תשישות, גלי חום, קוליטיס, אקנה, גרד בעור, מיגרנות, בעיות מחזור, סחרחורות, דלקות פרקים, נשירת שיער, היפראקטיביות, אלרגיות ועוד.

אבחון וטיפול

במקרים רבים הקנדידה כלל אינה מאובחנת – גם בגלל חוסר תשומת לב וגם בגלל שחלק גדול מהסימפטומים שלה עלול להיות תופעת לוואי של מחלות אחרות.

רק בדיקת צואה מאפשרת לוודא קיומה של פטריה עקשנית ומזיקה זו, כשבמקרים שישנו חשד כי היא התנחלה בחלל הפה ובגרון או בנרתיק יש לבצע בדיקת משטח (גרון או נרתיק, בהתאם למצוקה). אבחון נכון מאפשר זיהוי של הבעיה, ועל כן גם טיפול בקנדידה.

הטיפול הקונבנציונלי העיקרי הוא משחות אנטי פטרייתיות או תרופות שנועדו לסלק מהגוף את הקנדידה. ישנם גם שלל טיפולים אלטרנטיביים שמטרתם מניעת התרבות הפטריה והתפשטותה והם כוללים גם שימוש בצמחי מרפא אפקטיביים ושינוי תזונה בדרך לפתרון הבעיה.

בכל מקרה חשוב מאוד להתאים את הטיפול לאדם הספציפי, ועל כן מומלץ בחום להתייעץ עם מומחים מנוסים כדי להגיע למקום האופטימלי עבורכם.