לחצו להתקשרות:
מאמרים קשורים
אבחון של פטרת ציפורניים - תרבית הפטריות, דירוג חומרה, טכניקות אבחון מתאימות וההתבטאות הקלינית של הציפורן להיסטוריה רפואית של מטופל לבידול הפטרייה
העלמת פטרת בציפורן בלייזר עשויה להיות בעל סיכוי ושיעורי הצלחה של עד 90% על פי מחקרים רפואיים שונים. השוני בין הטיפולים תרופתיים עם אחוזי הצלחה נמוחים יותר נובע מכך שעל ידי חימום בקרן לייזר ישנו סיכוי להעלמת והשמדת החומר הגנטי הגורם לזיהומי פטרת הציפורניים
פטרת בציפורניי הרגליים והידיים יכולה לגרום לנראות לא אסתטית של כף היד או הרגל, ריח רע ובסופו של לניתוק הציפורן בכרית הציפורן. במקרים מסויימים זיהום פטרייתי בציפורן עלול לסכן את בריאותך.
ישנם ארבעה סוגים של פטרת ציפורניים, והם נקראים על שם האזור שבו הזיהום פטרייתי מתחיל. בדרך כלל סוג הפטרייה הנפוץ ביותר הוא Dermatophytes אשר גורם למרבית סוגי זיהום פטרת הציפורניים.
פטרת ציפורניים – במה מדובר? סטטיסטיקה, סיכונים בהדבקה ולאחר ההדבקה, חשיבות הפדיקור הרפואי הוטיפול המקומי בפטרת
ההתרחשות הנדירה יחסית של פטרת הציפורניים בילדים צעירים תורמת לקשיים באבחון וזיהוי הבעיה. כאשר ילדים צעירים מפתחים פטרת ציפורניים, סביר להניח כי הם נדבקו מבני המשפחה הקרובה, כמו הורה או מטפל עם פטרת ציפורניים.
פטרת ציפורניים בהריון מדאיגה מכיוון שבדרך כלל הנשים לא יודעות האם המשחות והטיפולים המקומיים והמערכתיים נגד פטרייה בציפורניים במהלך הריון הינם בטוחים להריון תקין
פטרת ציפורניים בידיים - זיהום של פטרייה בציפורני הידיים, סיכונים להידבק וסיבות וגורמים למחלה וטיפול מונע ומטפל בפטרייה הנפוצה
פטרת ציפורניים ברגליים - הסיבות לפטרייה בציפורני הרגליים, טיפול ומניעת פטרייה בציפורן ברגל ומניעת התפשטות, איך ניתן לזהות פטרייה בציפורני הרגליים?
פטרת ציפורניים חוזרת, לעתים קרובות (בקרב 15%-20% מהמטופלים), גם אם נראה כי היה ריפוי מלא. זיהום חיידקי עלול להיות סיבוך של זיהום פטרת הציפורניים. זיהום בקטריאלי הינו נפוץ, וגורם לדלקת ונפיחות של העור והרקמות הקרובות לציפורן.

חשיבות פדיקור רפואי נגד פטרת בציפורניים

תחילת עונת הקיץ מבשרת עבור רבים את תחילת עונת הרחצה בים והמעבר לאווירה קיצית, קלילה וכיפית. עם זאת, המעבר מנעליים סגורות לסנדלים וכפכפים מלווה עבור רבים אחרים דווקא במועקה, מבוכה ובושה, והכל בגלל תופעה הנגרמת ממיקרואורגניזמים זעירים: פטריות הציפורניים.

פטרת ציפורניים היא זיהום נפוץ ביותר, הפוגע בציפורני כפות הידיים והרגליים ומביא לשינוי בצבע, מרקם וצורת הציפורן. אנשים הסובלים מזיהום פטרייתי בציפורני הרגליים והידיים עשויים להימנע מנעילת נעליים פתוחות, לחיצת ידיים או כל דבר אחר שעלול לחשוף את הפגע האסטתי.

נתונים סטטיסטיים מראים כי בין 6% ל-8% מהאוכלוסייה הבוגרת תדבק בשלב כלשהו בפטרת ציפורניים. סוג הפטרת הנפוץ והשכיח ביותר, האחראי לכמעט 90% מהמקרים, הינו פטריות ממשפחת הדרמטופיטים, ואילו שאר המקרים עשויים להיגרם כתוצאה משמרים ועובשים לא-דרמטופיטים.

המקור למידע אובייקטיבי ברשת
התאמה מקצועית עבורך לנותני שירות מתאימים
בדיקת איכות של נותני שירות

מהם הסיכונים בפטרת ציפורניים?

פטריות בציפורניים היא תופעה מביכה, מציקה ומעיקה, אשר נוסף על הפגיעה באסתטיקת הידיים והרגליים עשויה להוות סיכון ממשי לבריאות. חשוב לטפל בפטרת בציפורן בהקדם האפשרי, שכן בהיעדר טיפול מתאים התופעה עלולה להחמיר ולהתפשט לשאר הציפורניים ולעור הידיים והרגליים. במצבים מתקדמים וקיצוניים במיוחד, הזיהום אף עלול לחדור למחזור הדם ולגרום לדלקות ונזקים בריאותיים ותפקודיים.

בשלב ההתחלתי של הזיהום, מתרחש הרס הדרגתי של הציפורן, תוך שינוי צבעה לגוון צהבהב, עיבויה והגברת הרגישות בה, עד לגרימת כאבים וקשיים בביצוע פעולות שגרתיות ויומיומיות כמו הליכה. סיבוכים אפשריים כתוצאה מפטרת בציפורני הרגליים והידיים כוללים אלרגיות, דלקות עור ואסטמה, בשל הרעלנים המשתחררים מהמיקרואורגניזמים הפטרייתיים. הזנחה וחוסר טיפול הולם עשוי להיגמר בנשירת הציפורן, הופעת גרד, אדמומיות ודלקות בעור וריח חריף ולא נעים.

איך נדבקים בפטרת ציפורניים?

פטרת בציפורניים היא תופעה מדבקת ביותר, העשויה להתפתח בשל מחלקות כלי-דם, עודף משקל, סוכרת וחולשת המערכת החיסונית. פטריות הציפורניים משגשגות בסביבה לחה, ולכן מתפתחות במקרים רבים כתוצאה מהזעה מוגברת ללא אוורור ראוי, לדוגמא במקרים של נעילה ממושכת של נעליים סגורות או לבישת כפפות ידיים שאינן מאפשרות אוורור ונידוף הזיעה.

איך פדיקור רפואי מטפל בפטרת ציפורניים?

עבור מרבית האנשים, המילה "פדיקור" מעלה קונוטציה לטיפוח ושיפור מראה הרגליים במכון יופי. במקרה של אנשים הסובלים מפטריות ברגליים, פדיקור מהווה טיפול הכרחי ונחוץ, ולא רק מותרות. פדיקור רפואי לטיפול בפטרת ציפורניים נעשה על-ידי שילוב של הסרת שכבת עור קשה הנגועה בזיהום, קיצוץ ושיוף הציפורניים הנגועות ומריחת לקים ומשחות נגד פטריות בציפורניים. הטיפול בפדיקור רפואי בפטרת ציפורניים מתבצע על-ידי קוסמטיקאית מוסמכת ומקצועית שעברה התמחות בתחום, ומתאים עבור מצבים של פטרת קלה עד בינונית, הכוללת נגעים באזור של עד מחצית מאורך הציפורן בחלק שאינו קרוב לבסיסה.

טיפול מקומי בפטרת ציפורניים

במהלך פדיקור רפואי או טיפול ביתי בפטרת ציפורניים, נהוג להשתמש בסוגים שונים של תכשירים אנטי-פטרייתיים, הבאים בצורת קרמים, משחות, טיפות ולקים נגד פטריות. התכשירים מכילים חומרים ורכיבים נוגדי זיהום ודלקות, אשר חודרות לציפורן, מחסלות את הפטריות הקיימות ומונעות התפתחות והתרבות פטריות נוספות. לעיתים יש צורך בשילוב הטיפול בפדיקור רפואי וטיפולים מקומיים עם טיפולים תרופתיים סיסטמיים במרשם רופא.

טיפולים מקומיים נפוצים לפטרת ציפורניים הם ספריי למיסיל (המכיל את החומר הפעיל טרבינפין), לק בטרפן (המכיל את הרכיב הפעיל האנטי-פטרייתי ציקלופרוקס אולמין) ולק לוסריל (עם הרכיב הפעיל, בעל ההשפעה ארוכת הטווח, אמורולפין), וכן משחות אנטי-פטרייתיות כמו אגיסטן, קלודרם ואגיספור.

לסיכום, במידה ונדבקים בפטרת ציפורניים, חשוב לבצע טיפול מתאים בהקדם לצורך מניעת החמרת המצב והתפשטות הפטריות לאזורים נוספים. פדיקור רפואי הוא טיפול מקומי מומלץ בפטרת ציפורניים, הכולל ניקיון והסרה מכנית של רקמות עור וציפורן נגועות, תוך שימוש בתכשירים אנטי-פטרייתיים כמו לק, משחה או קרם נגד פטריות.